Wpisy o tagach ‘Warsztaty’

Stress coping, czyli jak zarządzać swoim stresem

Stres, to wg Selye’go, zespół zmian fizjologicznych o charakterze przystosowawczym, które służą ochronie organizmu przed działaniem czynników szkodliwych (stresorów).

23 marca 2010 roku w ramach cyklu szkoleń Akademia Zdrowej Kariery odbyły się warsztaty z zarządzania stresem we współpracy z Kołem Naukowym Psychologii Jakości Życia ‚MERITUM’. Prowadzili je Magdalena Czernek oraz Marek Drąg.

Podczas trzygodzinnego warsztatu pogłębialiśmy wiedzę i rozwijaliśmy umiejętności związane z radzeniem sobie ze stresem.

Radzenie sobie ze stresem jest niezwykle ważną umiejętnością dla młodego menedżera. Znane są setki przypadków, w których stres rujnuje zdrowie i życie młodych, ambitnych ludzi, którzy robią wszystko, aby piąć się po szczeblach kariery zawodowej. O tym, jak niebezpieczny może być stres, można przeczytać w tym interesującym, krótkim artykule.

ARTETERAPIA oraz ŚWIADOMOŚĆ SIEBIE

Przedstawiamy krótkie podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w ramach Akademii Zdrowej Kariery:

ARTETERAPIA
Warsztaty pozwoliły nam na pewno na rozwinięcie swojej kreatywności i pomysłowości na przedstawienie swojego wnętrza w sposób twórczy. Po drugie uzmysłowiły uczestnikom, jak można odłączyć się choć na moment od codzienności poprzez wykorzystanie kartki papieru, kredek i muzyki.

ŚWIADOMOŚĆ SIEBIE
Warsztaty pozwoliły uczestnikom dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, swoich odczuciach, emocjach, a nawet wewnętrznych blokadach. Przeprowadzone ćwiczenia dały możliwość głębszego zastanowienia się nad podstawowymi, a jednak bardzo ważnymi (lecz czasem niedocenianymi) aspektami życia, jak chociażby zwykła rozmowa czy oddychanie. Przeprowadzone w miłej i swobodnej atmosferze warsztaty pozwoliły także poznać nieco bliżej pewne zasady, mogące pomóc każdemu uczestnikowi w jego codziennym życiu.

Psychologia rozmowy kwalifikacyjnej

15. grudnia 2008 r. o godz. 15.00 odbyło się spotkanie z panią dr Beatą Pitułą, psychologiem Uniwersytetu Śląskiego, z zakresu „psychologii rozmowy kwalifikacyjnej”. Pani doktor omówiła psychologiczne aspekty związane z rozmowami kwalifikacyjnymi odbywającymi się przy okazji aplikowania na różne stanowiska pracy. Wyjaśniła jak i dlaczego przebiega taka rozmowa, o co powinni pytać doświadczeni rekruterzy i czego na podstawie takich pytań starają się dowiedzieć o kandydatach. Przedstawiła też przykłady błędów popełnianych podczas takich rozmów zarówno przez rekruterów jak i kandydatów.

W części praktycznej zajęć uczestnicy kolejno odpowiadali na pytania, jakie mogą się im przytrafić na rozmowach kwalifikacyjnych, a po każdym pytaniu następowała krótka analiza z ewentualnym wskazaniem błędów i poprawnej odpowiedzi. Zadawane pytania pochodziły z puli tzw. pytań podchwytliwych, co pozwoliło uczestnikom przekonać się, jak dziwnych czasem pytań mogą się spodziewać podczas poszukiwania pracy.

Menedżer Przyszłości

Za nami konferencja „Menedżer przyszłości” zorganizowana dla studentów Akademii Ekonomicznej z inicjatywy Koła Naukowego Zarządzania MENEDŻER. Motywem przewodnim konferencji było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jaki powinien być menedżer XXI wieku. Po przywitaniu zaproszonych gości, głos zabrała Profesor Teresa Kraśnicka (kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego), która przedstawiła główne dylematy i wyzwania stojące przed menedżerem przyszłości.

Po wprowadzeniu Pani Profesor, głos zabrali kolejno zaproszeni goście: Jacek Czapla (dyrektor Szpitala Miejskiego w Sosnowcu), Piotr Skrzypiecki (Śląski Kurator Oświaty w latach 1998-2002), Krzysztof Porębski (prezes zarządu Biuro-LAND sp. z o.o.) oraz Maciej Hładoń (kierownik produkcji, Elektromontaż 2 Kraków sp. z o.o.) W swoich wystąpieniach menedżerowie zaprezentowali swoje drogi kariery zawodowej oraz problemy z jakimi spotykają się na co dzień zarządzając różnego rodzaju organizacjami. Zaproszeni goście reprezentowali zarówno sektor publiczny, jak i sektor prywatny. Umożliwiło to ciekawą konfrontację spojrzeń na problemy zarządzania w tych jakże różnych sektorach gospodarki. Po wystąpieniach zgromadzeni studenci mieli możliwość zadania pytań i uczestniczenia w ciekawej dyskusji.

Celem konferencji było zaprezentowanie studentom naszej Uczelni, jak różne mogą być drogi życiowe prowadzące do sukcesów menedżerskich oraz zwrócenie uwagi na punkty krytyczne w tym trudnym procesie. W drugiej części konferencji został przeprowadzony warsztat dotyczący doskonalenia umiejętności menedżerskich, który poprowadził opiekun Koła – mgr Grzegorz Głód.

Harmonogram spotkania:

 • 10:00 – start i wprowadzenie przez prof. AE dr hab. Teresę Kraśnicką
 • 10:30 – dyskusja z menedżerami:
  • Jacek Czapla – dyrektor Szpitala Miejskiego nr 1 w Sosnowcu
  • Piotr Skrzypecki – Śląski Kurator Oświaty (1998-2002)
  • Krzysztof Porębski – prezes zarządu Biuro-LAND sp. z o.o.
  • Maciej Hładoń – kierownik produkcji w firmie Elektromontaż 2 Kraków sp. z o.o.
 • 13:30 – warsztaty i case „Doskonalenie umiejętności menedżerskich”

Prowadzenie: mgr Grzegorz Głód

Akademia Przedsiębiorczości

26 kwietnia 2006 roku przeprowadziliśmy warsztat: „Biznes plan – czyli droga do kariery”. Studenci musieli rozwiązać bardzo podchwytliwego case’a. Za dobrze rozwiązany case i ciekawe pomysły były do zdobycia ciekawe nagrody oraz dyplomy.