„Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej”, John Stewart

Można powiedzieć, że „Mosty zamiast murów” to książka syntetyczna i wieloaspektowa. Cały pomysł książki opiera się na połączeniu prac naukowych różnych autorów, wybieraniu esencji z całej dostępnej wiedzy o komunikacji interpersonalnej. Zatem nabywając książkę Johna Stuarta otrzymujemy wyselekcjonowane i najważniejsze informacje w formie dość prostego, zrozumiałego, naukowego języka.

Stewart zaczyna w logiczny sposób dostarczać czytelnikowi kolejne porcje fundamentalnych zasad komunikacji, począwszy od wyjaśnienia różnic między komunikacją bezosobową i międzyosobową, następnie omówienia teorii transakcyjnej, by w końcu w kolejnych dwóch rozdziałach przedstawić komunikację werbalną i niewerbalną. Jednak ku zaskoczeniu (po przeczytaniu dość dużej ilość literatury o komunikacji interpersonalnej) okazuje się, że ta czysta teoria to dopiero niewielkie preludium do kolejnych, obszernych pięciu rozdziałów.

Istotnym elementem całej książki, który zdecydowanie poprawia jej odbiór i zrozumienie są przykłady rzeczywistych dialogów. Na ich bazie autor w prosty sposób obrazuje istotę problemu oraz dokonuje analizy sposobu komunikacji pomiędzy dwiema osobami. Stewart wybrał niewątpliwie bardzo pragmatyczny i efektywny sposób wyłożenia całej wiedzy czytelnikowi. Osobiście dużo łatwiej jest mi po lekturze tej książki dostrzegać podobne schematy rozmów do tych przedstawionych w książce i rozwiązywać wszelkie trudności bądź prowadzić rozmowę z drugą osobą na bazie wskazówek przedstawionych przez Stewarta.

Książa Johna Stewarta jest niewątpliwie lekturą bardzo poruszającą, potrafi zabrać czytelnika w daleką podróż w głąb siebie i odkrywania swoich słabości oraz mocnych stron w komunikowaniu się z innymi ludźmi. Pozwala ona na spojrzenie na nasze związki, przyjaźnie, konflikty w rodzinie z różnych perspektyw. Można śmiało rzec, że w niektórych momentach autor dosłownie otwiera nam oczy i pozwala zrozumieć źródło naszych problemów i potknięć w komunikacji interpersonalnej.

„Mosty zamiast murów” to książka, którą można polecić wszystkim, którzy dążą do rozwoju osobistego i poszukują impulsów do wewnętrznych zmian siebie.

Recenzent: Piotr Ostrowski
Sprawdź tę pozycję w księgarni PWN!

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.